Porady

Dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu

Dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu

Posiadanie własnego domu wydaje się luksusem. Jednak nie ma się co oszukiwać, nie każdy dysponuje dużą przestrzenią i czasami konieczna jest dobudowa pomieszczenia. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać jakie formalności trzeba spełnić, by móc zrealizować taki projekt.

O czym pamiętać decydując się na dobudowę pomieszczenia do istniejącego domu? 

Dobudówka czy inaczej dobudowa, to oczywiście rozbudowa domu. Może być wykonana zarówno w pionie, jak i poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno przebudowa domu parterowego, jak i dobudowanie piętra czy też adaptacja poddasza wymaga dobrego projektu. Warto tutaj wiedzieć, że taką inwestycję można zrealizować zarówno w przypadku starych domów, jak i tych nowych. Dzięki temu zyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej. Jednak trzeba też pamiętać, że tylko dobrze wykonane projekty rozbudowy domu sprawią, że zyska się maksymalną funkcjonalność. Oczywiście trzeba kierować się także obowiązującymi przepisami. Co ciekawe, od 2015 r. istnieje możliwość wykonania dobudówki do domu bez posiadania nowego pozwolenia na budowę, jednak należy zachować właściwe odległości od granicy. Rzecz jasna cała dobudowa musi mieścić się w granicach działki. Istnieje też możliwość rozbudowania nieruchomości na zgłoszenie. Trzeba jednak pamiętać, iż w takim przypadku konieczne jest złożenie pisma, które będzie opisywać sam zakres prac, a także ich rodzaj czy sposób wykonania. Taki dokument musi zawierać planowaną datę rozpoczęcia prac i co ciekawe nie może być to mniej niż 21 dni od zgłoszenia w urzędzie. Do zgłoszenia należy dołączyć plan dobudowy np. pomieszczenia do istniejącego domu. Pamiętajcie jeszcze, że na początek musicie dokładnie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, następnie należy znaleźć dobrą firmę oferującą projekty rozbudowy domów. I tutaj dobrą ofertę ma firma projektowa – ABprojekt.   

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na dobudówkę domu? 

Jeżeli zamierzacie dobudować pomieszczenie do starego domu, to należy sprawdzić jego stan techniczny. Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych ekspertyz, a więc zbadanie stanu konstrukcyjnego czy też samego podłoża. Warto także sprawdzić stan techniczny nieruchomości, jeżeli chcecie wykonać dobudówkę do domu szkieletowego. O ile wykonanie dobudówki do domu parterowego nie jest takie trudne, tak jeżeli będziecie wykonywać ją na górze budynku, to konieczne będzie przeprowadzenie się na czas prac. Jeszcze trudniejsza jest dobudówka, jeżeli Wasz dom jest z drewna. W takim przypadku może ona przybrać formę, np. dobudowy ogrodu zimowego. Oczywiście trzeba pamiętać o fundamencie, który powinien biec równolegle do ścian. Trzeba także zastosować podpory. Aby efekt końcowy był najlepszy, pamiętajcie, jak ważne jest znalezienie projektanta domów. W razie pytań czy też wątpliwości pamiętajcie jeszcze, że należy zwrócić się o pomoc do Inspektoratu Budowlanego. Jeżeli nie macie pomysłu czy lepiej w Waszym przypadku sprawdzi  się dobudówka boczna czy górna, to warto skorzystać z rad profesjonalisty. Projekty rozbudowy domu – ABprojekt to gwarancja wysokiej jakości usług i tego, że projekt będzie odpowiadał w 100% Waszym oczekiwaniom. 

Zatem decydując się na rozbudowę domu, należy sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy pomogą wykonać dobry i przemyślany projekt. Dzięki temu zyska się większą powierzchnię użytkową.                       

Similar Posts