Jeśli w okolicy nie ma Orlika, a rada dzielnicy czy spółdzielnia wyrazi zgodę i udostępni odpowiednie miejsce można urządzić osiedlowe boisko dla dzieci. Oczywiście wymaga to sporo pracy, jednak czego się nie robi, aby dzieci miały swój skrawek zieleni do zabawy. Taki teren może również wydzierżawić i udostępnić spółdzielni osoba prywatna. My dziś nie będziemy zajmować się zawiłościami prawnymi, a praktycznymi kwestiami i podpowiemy jak stworzyć bezpieczne boisko.
Osiedlowe boisko – założenia, czyli ważny jest plan
Najlepiej jeśli planem zagospodarowania danego terenu zajmie się architekt krajobrazu. Zaproponuje własne pomysły i wdroży te proponowane przez mieszkańców. Zatem trzeba zastanowić się czy boisko będzie przeznaczone jedynie dla piłkarzy, czy mamy wystarczająco dużą przestrzeń, aby zorganizować dwa lub trzy na jednym terenie, dając dzieciom większy wybór. Można również zdecydować się na wybudowanie mini ścieżek rowerowych obok boiska ze znakami drogowymi, na których dzieci będą mogły jeździć również na hulajnogach. Wszystko jednak zależy od dostępnej przestrzeni użytkowej.
Ławki piłkarskie – niezbędny element przy boisku
Jeśli tworzymy boisko do piłki nożnej to na pewno jako infrastruktura dodatkowa powinny powstać ławki piłkarskie. Oczywiście można zamówić gotowe modele z krzesełkami, ale lepszym pomysłem jest wykonanie ławek drewnianych. Konieczna będzie odpowiednia impregnacja, a także pomalowanie ławek w wybranych kolorach. Ławki piłkarskie można stworzyć nawet z zamówionych palet. Można również wykonać je na bazie stelaży gabionowych wypełnionych kamieniami. Możliwości jest naprawdę sporo. Ważne, by dzieci miały miejsce, gdzie mogą się przebrać i czekać na swoją kolej wejścia na boisko.
Zaplanowanie prac ziemnych i zadbanie o wszystkie szczegóły
Najważniejszym etapem przy tworzeniu boiska są prace ziemne. Przede wszystkim trzeba nawieźć sporo żyznej ziemi ogrodowej, wszak będzie się na niej sadzić trawę. Najpierw jednak przy pomocy koparek trzeba z terenu pozbyć się korzeni, a bardziej tradycyjną metodą także chwastów. Potem maszyny mogą rozprowadzić ziemię. Przydadzą się zarówno koparko-ładowarki, jak i walce, które wyrównają powierzchnię. Ważna będzie również wertykulacja, dzięki której nawieziona ziemia będzie bardziej spulchniona i gotowa na przyjęcie nasion trawy. Jednak zanim nastąpi sianie, należy wybrać odpowiedni gatunek trawy.
Wybranie gatunku trawy odpowiedniej na boisko i wyznaczenie stref
Na boisko do piłki nożnej, a także na trawiasty kort najlepiej sprawdzi się trawa sportowa. Przede wszystkim jej głównym składnikiem powinien być rajgras angielski, ale w składzie może być także kostrzewa czerwona oraz trzcinowa. Taka mieszanka jest niezwykle odporna na deptanie, a taka powinna być właśnie trawa przeznaczona na boisko do piłki nożnej czy tenisa. Nasiona traw sportowych kiełkują szybko, co jest ich dużym atutem. Trawy sportowe cechują się szybkim lub umiarkowanie szybkim wzrostem. Dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym koszeniu, nawet co 3-4 dni. Trawa piłkarska powinna mieć wysokość 3-3,5 cm, przy czym trawę powinno się skracać nie więcej niż o 30%. Stąd wynika również częstsze koszenie. W przypadku kortu trawiastego trawa musi być ekstremalnie krótka i mieć 8 mm. Takie restrykcyjne normy gwarantują również bezpieczeństwo na boiskach, a także ułatwiają grę. Trawa sportowa jest odporna na niekorzystne czynniki środowiskowe, takie jak intensywne opady deszczu. Jest dość podatna na przesuszanie, jak każda trawa, dlatego trzeba zaplanować dobry system nawadniania boiska. Mogą to być węże podłączone do obrotowego systemu zraszania. Ponadto konieczne jest zaopatrzenie się w wapno do wyrysowania linii boiska piłkarskiego lub kortu tenisowego i specjalny wózek, który ułatwia ich poprowadzenie.
Stworzenie boiska osiedlowego może dać dzieciom dużo frajdy. Wreszcie będą miały gdzie się podziać i wprowadzą do swojego życia więcej ruchu aniżeli wcześniej. Przy wszystkich pracach ważne jest również skonstruowanie bramek na boisku do piłki nożnej. Do tego celu mogą posłużyć odpowiednio przygotowane pnie drzewa. Dzięki pracy własnej można zaoszczędzić więcej środków, przy okazji społeczność może się lepiej zintegrować.