Wybór łuparki do drewna jest bardzo ważną decyzją, ponieważ nie jest to tanie urządzenie, a nieprawidłowy dobór sprzętu spowoduje, że ten dość szybko się zużyje oraz stanie się bezwartościowy. Co więcej, muszą być tutaj również wzięte pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, ale to nadal nie wszystkie problemy. Od czego zacząć, myśląc o zakupie łuparki do drewna?
Łuparka do drewna hydrauliczna- czym się charakteryzuje?
Łuparka do drewna hydrauliczna jest urządzeniem do łupania większych kłód. To dość skomplikowana maszyna. Zazwyczaj nie da się jej samodzielnie naprawić. Jej wadą jest to, że jest dość powolna. Jednak jest to zrekompensowane faktem, że ma ona wręcz gigantyczną wytrzymałość oraz bardzo duża siła. Łuparka do drewna hydrauliczna bez problemu poradzi sobie z największymi kawałkami twardego drewna, ale niestety z uwagi na cenę, bardzo mało osób ją wybiera. Łuparka do drewna hydrauliczna jest złożona ze specjalnych pras hydraulicznych. Naciskają one na końce beli, rozłupują ją przez przekroczenie wytrzymałości włókien drzewnych.
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując łuparkę do drewna hydrauliczną?
Wybór łuparki do drewna hydraulicznej zazwyczaj opiera się na porównaniu kilku parametrów. Może się jednak okazać, że nie wszystkie są ważne. Niektóre dane techniczne tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Dobrze jest wiedzieć, co jest istotne, a co nie. Pierwszym parametrem jest prędkość obrotowa. Mierzy się ją na pusto. W praktyce nie tylko nie da się odtworzyć jej w warunkach roboczych, ale również nie ma ona większego znaczenia. Tak samo jest też z mocą znamionową. Lepiej sugeruje ona trwałość silnika. Im jest większa, tym więcej zniesie motor oraz pozwoli na łupanie twardszego drewna. Niestety tylko w teorii, ponieważ bardzo dużo zależy od zastosowanego świdra. Następnym parametrem jest napięcie zasilające. Odnosi się ono oczywiście wyłącznie do łuparek zasilanych prądem, ale nie można go pominąć. Z jednej strony trójfazowy silnik umożliwi osiągnięcie większej mocy, ale też nie zawsze można skorzystać z właściwego gniazda. Warto również zwrócić uwagę na poziom mocy akustycznej, czyli emisję hałasu. Sama łuparka, nawet jak jest bardzo cisza, to i tak powoduje łupanie drewna z charakterystycznym trzaskiem. Zawsze przy dłuższej pracy z tym urządzeniem mogą być potrzebne nauszniki. Cicho z pewnością nie będzie. Wtedy poziom hałasu zaczyna mieć drugorzędne znaczenie, ponieważ jesteś odpowiednio chroniony. Weź pod uwagę również maksymalne wymiary łupanej kłody, długość kabla, siłę nacisku i wagę.