Porady

Jak zrobić budę dla psa – praktyczny poradnik!

Jak zrobić budę dla psa - praktyczny poradnik!

Miłość i troska to nasze największe obowiązki względem zwierząt, którymi się opiekujemy. Również te trzymane na dworze wymagają odpowiedniego traktowania i ochrony, gdyż nawet najbardziej odporny pies czy kot, nie jest w stanie przeżyć na mrozie. Dowiedz się, o czym pamiętać budując samodzielnie budę dla psa!

 

Buda dla psa – niezbędne elementy

Domek dla psa to pomieszczenie prostej konstrukcji, które można po prostu kupić w sklepie. Samodzielne zbudowanie azylu dla zwierzaka może być jednak tańsze i masz pewność, że zadbałeś o wszystkie elementy konieczne, by buda spełniała swoje ochronne funkcje. Do budowy budy dla psa potrzebujesz:

  • Podstawy, może to być zwykła drewniana paleta, która w większym stopniu ochroni budę przed absorbowaniem wilgoci z podłoża.
  • Solidnych desek do szkieletu budy oraz drewnianej płyty lub płyty OSB. 
  • Styropianu do izolacji.
  • Wyściółki do wnętrza budy.
  • Płyt do wykonania ścian wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Narzędzi, takich jak piła, wiertarka, gwoździe, młotek i tym podobne. Wszystkie artykuły znajdziesz w pobliskim sklepie budowlanym. 

Do skonstruowania satysfakcjonującej budy dla psa potrzebne są podstawowe umiejętności, odrobina cierpliwości i czas. 

 

Konstruowanie budy dla psa – najczęstsze błędy

Wydzielenie miejsca za pomocą kilku desek i położenie dachu nie wystarczą, by buda dawała skuteczną ochronę zwierzęciu. Ludzie bardzo często, z lenistwa lub nieświadomości, zapominają o ociepleniu konstrukcji i zabezpieczeniu jej przed wilgocią. Buda pozbawiona izolacji do niczego się nie nadaje i szybko niszczeje. 

Wyposażenie budy, takie jak koce, powinno być zmieniane, czyszczone i suche. Koce szybko zbierają wilgoć, dlatego poleca się specjalne maty dla psów, idealnie dopasowane do warunków. Kluczowe jest również umiejscowienie budy, najlepiej nie od strony słońca i w miejscu możliwie jak najbardziej osłoniętym od wiatru. 

 

Jak zrobić budę dla psa z przedsionkiem?

Przyjemny dla oka i z pewnością wygodny dla zwierzaka (zwłaszcza latem) przedsionek nie jest trudny do wykonania, jednak wymaga zagospodarowania większej ilości terenu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dużą płytę, a szkielet budy zaczniesz budować na przykład od jej połowy. Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie w ciepłe dni, kiedy pies będzie mógł schronić się pod daszkiem, nie wchodząc do wnętrza budy. Z kolei zimą stanowi drobną barierę przed przedostawaniem się wiatru do środka. 

 

Zapewniając swojemu pupilowi bezpieczny azyl, masz pewność, że nie będzie działa mu się krzywda. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsza buda może być niewystarczająca podczas silnych mrozów, dlatego na tak chłodne noce warto zabierać psa do domu. 

Similar Posts