Porady

Jak dbać o panele, by zachowały swoją świetność na lata?

Jak dbać o panele, by zachowały swoją świetność na lata?

W dobie wysokiej inflacji nietrafione inwestycje bolą podwójnie. Także remonty mieszkań i domów stały się dużo droższe, co zachęca do wybierania produktów lepszej jakości. Podpowiadamy, jak dobrać jakościowe panele i w jaki sposób można przedłużyć ich świetność.

Mycie paneli podłogowych: praktyczne wskazówki

Częste odkurzanie i mycie paneli podłogowych to codzienność osób, które nie przepadają za smugami na panelach, czy okruszkami wyeksponowanymi przez promienie słońca. Współcześnie drewnopodobne panele podłogowe mają znacznie lepszą jakość niż kilkanaście lat temu, ale nieodpowiednie mycie może z czasem zniszczyć nawet najtrwalszą powierzchnię.

Podczas sprzątania należy uważać na końcówki od odkurzaczy, które bardzo często rysują podłogę. To samo może się zdarzyć, gdy zapiaszczoną podłogę wycieramy mokrym mopem, chcąc zaoszczędzić czas na sprzątaniu. Warto zadbać o produkty z miękkim włosiem, a także odpowiednie preparaty do mycia podłóg. Gdy podłoga nie jest mocno zabrudzona, wystarczy także sama woda.

Co ważne, paneli nie wolno „zalewać” dużą ilością wody. Mop powinien być dobrze wyciśnięty, gdyż częste mopowanie podłóg bardzo mokrym tworzywem stopniowo je niszczy.

Ochrona paneli podłogowych przed zarysowaniem

Panele podłogowe nie odkształcają się pod ciężarem mebli (wyjątek stanowią panele winylowe), ale stosunkowo łatwo można je zarysować. Krzesło od biurka odsuwane każdego dnia z czasem pozostawi rysy, podobnie jak inne ruchome obiekty. Na szczęście w prosty sposób można temu zaradzić, sięgając po filcowe podkładki. To tanie rozwiązanie, w dodatku bardzo skuteczne. Należy jedynie pamiętać, by podkładki założyć od razu po zakończeniu aranżacji wnętrza.

W przedłużaniu świetności paneli podłogowych świetnie sprawdzają się także profesjonalne środki do konserwacji, po które warto sięgać od czasu do czasu. Nie zabezpieczą one paneli przed wszystkimi uszkodzeniami, ale zapewnią większą wytrzymałość i pięknie wyeksponują design podłogi.

Jakość paneli ma znaczenie

Im niższa jakość paneli podłogowych, tym większe ryzyko uszkodzenia ich powierzchni. Tańsze panele z niską klasą ścieralności będą bardzo podatne na zarysowania. W przypadku mało trwałych paneli z łatwością zrobimy dziurę w powierzchni, na przykład poprzez upuszczenie szklanki, co czasami zdarza się w każdym domu.

Obecnie sklepy oferują wiele korzystnych cenowo rodzajów paneli podłogowych, będących również przykładem dobrej jakości. Nie musimy od razu sięgać po panele premium, by cieszyć się piękną i nieuszkodzoną podłogą przez długie lata. Niekiedy warto poczytać opinie o wybranych panelach bądź skonsultować swój wybór ze sprzedawcą. W ten sposób łatwiej jest wybrać produkt, który będzie mieścił się w budżecie i spełniał indywidualne oczekiwania, a do tego będzie odporny na upływ czasu.

Aktualne trendy w panelach podłogowych możesz znaleźć tutaj: https://elementarzprojektanta.pl/najnowsze-trendy-w-panelach-podlogowych-przewodnik-po-sezonie-2023/.

Similar Posts