Porady

Dom, czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca?

Dom, czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca?

Dylemat między zakupem mieszkania a budową domu dotyczy głównie posiadaczy działki budowlanej. Czasami trudno się zdecydować, co będzie lepsze dla indywidualnego komfortu, czy pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Sprawdzamy, które rozwiązanie opłaca się bardziej!

Czy budowa domu może być tańsza od zakupu mieszkania?

W ostatnich latach ceny mieszkań bardzo poszybowały w górę, ale nie inaczej jest w przypadku materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Zakładając, że posiadamy działkę budowlaną, istotnie mamy szansę na zaoszczędzenie pieniędzy w porównaniu do zakupu mieszkania. Zwłaszcza gdy interesują nas lokale mieszkalne o większym metrażu i w dobrej lokalizacji. Ogólnie nie da się jednak powiedzieć z całą pewnością, że dom będzie tańszy. To zależy od wielu czynników, między innymi:

  • metrażu domu lub mieszkania,

  • kosztów remontu mieszkania lub wykończenia domu,

  • lokalizacji,

  • kosztów eksploatacji,

  • indywidualnych preferencji.

Współczesne realia na rynku nieruchomości sprawiają, że przemyślana budowa domu może być bardziej opłacalna od zakupu mieszkania. Do korzyści zaliczamy tu nie tylko koszty budowy, ale również koszty eksploatacji, które w nowoczesnym domu mogą być dużo niższe od kosztów utrzymania mieszkania. Co więcej, dom jednorodzinny zawsze będzie miał więcej przestrzeni plus odrobinę miejsca na ogród, co zawsze będzie wartością dodaną.

Bungalow idealnym rozwiązaniem dla osób planujących budowę domu?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się małe parterowe domki — bungalowy, budowane z prefabrykatów. To rozwiązanie tańsze od budowy tradycyjnego domu piętrowego, a przy tym nowoczesne i bardzo funkcjonalne. Co prawda powierzchnia bungalowu jest ograniczona wielkością działki, przez co dom może być za mały dla dużej rodziny, ale dobry projekt może rozwiązać i ten problem. W nieco gorszej sytuacji są osoby posiadające działkę w sąsiedztwie wysokiej zabudowy. W takiej sytuacji bungalow nie sprawdzi się dobrze. Są to jednak określone czynniki, które należy wykluczyć przed podjęciem inwestycji.

Przydatne informacje na temat domów typu bungalow można znaleźć we wpisie: Za co kochamy bungalowy? Projekty domów parterowych coraz bardziej popularne wśród inwestorów.

Indywidualne oczekiwania także mają znaczenie

Zarówno budowa domu, jak i zakup mieszkania to koszt, który wykracza daleko poza możliwości przeciętnego Kowalskiego. Co więcej, obecnie obie inwestycje są bardzo porównywalne, jeśli chodzi o ilość potrzebnych pieniędzy. To oznacza, że przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania lub budowie domu należy rozważyć indywidualne oczekiwania. Najprostszym przykładem jest odległość działki pod dom od miejsca pracy. Nawet najpiękniejszy budynek z ogrodem nie wynagrodzi nam długich godzin spędzonych w korkach. Z kolei mała kawalerka w centrum miasta nie będzie komfortowa dla dużych rodzin. Podobnych kwestii do rozważenia jest mnóstwo i warto to zrobić, by mieć pewność, że życiowa inwestycja będzie całkowitym sukcesem.

Similar Posts