Porady

Kiedy stosujemy i jak działają wentylatory kanałowe?

Sprawna wentylacja realnie wpływa na samopoczucie przebywających wewnątrz domowników i pracowników. Przeprowadzana w ten sposób cyrkulacja – tj. wymiana starego powietrza, na nowe – zmniejsza ryzyko utrzymywania się wilgoci, która nierzadko wywołuje pleśń i grzyby. Te są głównym prowodyrem bólu głowy, kataru i alergii.

Wśród licznych, dostępnych wentylatorów, na wyróżnienie zasługuje tzw. wentylator kanałowy. Ten stosuje się w ściśle określonym środowisku i w wyjątkowych warunkach – o których więcej przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest wentylator kanałowy?

Wentylatory kanałowe mają za zadanie transportować powietrze specjalistycznymi kanałami wentylacyjnymi. Powszechnie stosuje się je w pomieszczeniach o niskim stopniu zapylenia – zwykle w pozycji pionowej lub poziomej i w kanałach o średnicach do 400mm.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wentylatorów – tj.:

  • Osiowy – zastosowany wirnik wyróżnia się wysokim wydatkowaniem powietrza i jednocześnie – niskim kosztem sprężu. Stosuje się je głównie w krótkich odcinkach przewodów wentylacyjnych.
  • Osiowy przeciwbieżny – składający się z dwóch wirników, które kręcą się w przeciwnym do siebie kierunku.
  • Wentylatory promieniowe – oś wirnika jest prostopadła do kierunku strumienia powietrza. W ten sposób osiągają wysokie sprężenie, dzięki czemu mechanizm stosuje się w rozgałęzionych instalacjach.

Osiowy czy promieniowy?

Wentylator osiowy wyróżnia się wysokim przepływem powietrza, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako forma wentylacji przez ścianę. Ze względu na swoje funkcje – stosuje się go we wnętrzach, gdzie nie trzeba tłoczyć dużej ilości powietrza (do odległości wynoszącej 5m).

Wentylator promieniowy ma wyższe ciśnienie niż osiowe, przez co odprowadza powietrze na większe odległości. W ten sposób sprawdza się w bardziej skomplikowanych i złożonych instalacjach – nawet tych o dużym rozgałęzieniu.

 

Kiedy stosuje się wentylator kanałowy?

Wentylatory tego typu stosuje się głównie w wentylacji wywiewnej i nawiewnej – zarówno w mieszkaniach, jak i w biurach. Doskonale współpracuje z innymi podzespołami – np. okapami kuchennymi – przez co spotkasz go zwykle w kuchni lub w łazience. Rekomenduje się montować go w miejscach, gdzie dotychczasowa wentylacja nie była wystarczając efektywna.

Jeśli więc zauważasz, że w pionie brakuje ciągu – być może mocny wentylator kanałowy rozwiąże dotychczasowe problemy.

Uwaga! Rodzaj wentylatora powinien być zaprojektowany pod konkretne potrzeby pomieszczeń. Dodatkowo w jego montażu warto wziąć pod uwagę rodzaj podłączenia do kanałów o wyższych stratach ciśnienia.

Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator kanałowy?

Jeśli stoisz przed wyborem wentylatora kanałowego, weź pod uwagę:

  • Rodzaj montażu – ten powinien być jak najmniej skomplikowany,
  • Wytwarzany hałas,
  • Napięcie (zwykle 12V),
  • Rodzaj producenta,
  • Wydajność,
  • Jakość zastosowanych materiałów.

Similar Posts