Porady

Wkręty ciesielskie – czym są i jak wybrać najlepsze?

Wkręty ciesielskie - czym są i jak wybrać najlepsze?

Wkręty ciesielskie to istotny element konstrukcji pozwalający na łączenie ze sobą drewnianych elementów. Istnieją różne rodzaje wkrętów, dostosowane do oddzielnych warunków użytkowania. Czym dokładnie jest wkręt konstrukcyjny? Jaka jest jego budowa i gdzie się go wykorzystuje? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkrętów i łączników ciesielskich?

 

1. Wkręt ciesielski – co to jest?

2. Wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych – rodzaje i cechy

3. Jak wybrać najlepsze wkręty?

4. Na co zwrócić uwagę kupując produkty do prac dekarskich?

 

Wkręt ciesielski – co to jest?

Wkręt ciesielski jest jednym z najbardziej popularnych i najpowszechniej stosowanych sposobów na łączenie drewnianych elementów konstrukcji. Występuje w wielu różnych odmianach, które wykorzystuje się w przemyśle meblarskim, dekarskim i wielu innych. Wkręty w konstrukcjach drewnianych pełnią bardzo ważną rolę – nie tylko łączą ze sobą elementy, ale również muszą wytrzymać określone warunki. Z tego powodu aby można było z nimi bezpiecznie pracować, muszą posiadać odpowiednią aprobatę techniczną. Informacje na ten temat znajdziemy na samym wkręcie, najczęściej na jego łbie.

 

Wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych – rodzaje i cechy

Wkręty ciesielskie możemy podzielić według tego, jak wygląda ich górna część. W takiej sytuacji wyróżniamy:

  • wkręty z łbem stożkowym: wykorzystuje się je w połączeniach, gdzie górna część wkrętu musi zrównać się z powierzchnią elementu, w którym go umieszczamy. Nadają się również do stref, w których zamontowane zostaną listwy wykończeniowe;
  • wkręty z łbem talerzykowym: cechują się większą nośnością, jednak nie da się ich tak dobrze zlicować z drewnem, jak wkręty stożkowe. Z tego powodu znajdują zastosowanie w miejscach, które będą niewidoczne po ukończeniu konstrukcji.

Wkręty konstrukcyjne to nie jedyny istotny element konstrukcji dachu. Łączniki ciesielskie czy prawidłowo przygotowane części drewniane również warunkują trwałość konstrukcji.

 

Jak wybrać najlepsze wkręty?

Jest kilka istotnych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu wkrętów. Zaliczamy do nich kolejno:

  • frez na gwincie: może być dodatkowo wyposażony w karby tnące, które ułatwiają pracę w drewnie i umieszczenie wkręta na pożądanej pozycji. Jest to szczególnie istotne przy wkrętach długich;
  • obecność podwójnego gwintowania: dzięki niemu nie musimy dodatkowo dociskać wkręta;
  • obecność powłoki antykorozyjnej: to obowiązkowy parametr zaraz obok ocynkowania elektrolitycznego. Dzięki nim wkręt będzie wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne.

Wybierając wkręty należy również zwrócić uwagę na to, że nie zawsze będą one wystarczającym rozwiązaniem. W takiej sytuacji powinniśmy dodatkowo zaopatrzyć się w łączniki, murłaty lub inne elementy łączące poszczególne części drewniane ze sobą.

 

Na co zwrócić uwagę kupując produkty do prac dekarskich?

Wybierając drewna ciesielskie, wkręty czy łączniki przeznaczone do prac dekarskich powinniśmy przede wszystkim postawić na ich jakość – zarówno samego materiału, jak i wykonania produktu. Zwróćmy uwagę, czy kupowane elementy posiadają odpowiednie parametry techniczne i będą w stanie sprostać konstrukcji, do jakich planujemy ich użyć. Warto również zwrócić uwagę na samo miejsce, w którym kupujemy sprzęt do pracy. Dobry sklep dekarski powinien być dobrze wyposażony i dostarczać nam najlepszych produktów od wiodących marek. Powinniśmy także mieć możliwość zakupu online, jak i dostęp do szybkich przesyłek, aby nie wstrzymywać naszej pracy na zbyt długo.

Similar Posts