Porady

Ocieplanie stropu na poddaszu nieużytkowym. Dlaczego warto i czym wykonać taką izolację? 

Ocieplanie stropu na poddaszu nieużytkowym. Dlaczego warto i czym wykonać taką izolację? 

Ocieplanie stropu daje możliwość znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię w domu jednorodzinnym, niwelując jego powierzchnię, która wymaga ogrzania. Prawidłowo ocieplony strop staje się barierą ograniczającą ilość uciekającego z budynku ciepła. Co ważne, planując w domu poddasze użytkowe, nie należy uszczelniać stropu, ponieważ utrudni to możliwość przenikania ciepła do najwyższej kondygnacji budynku, a także sprawi, że konieczne będzie wykonanie dodatkowej izolacji poddasza i połaci dachowej. Jeśli ocieplanie stropu to tylko w przypadku powierzchni nieużytkowej.

Nie tylko strop poddasza

Współczesne budownictwo jednorodzinne stawia obecnie na poddasza mieszkalne, które dodatkowo zwiększają metraż użytkowy nowo powstałych budynków. Jednak nadal istnieje wiele obiektów z nieużytkowaną przestrzenią pod połacią dachu. W ich przypadku nie ma konieczności przeprowadzania pełnego ocieplenie skosów poddasza. Wystarczy odpowiednio ocieplić strop, używając w tym celu właściwego materiału termoizolacyjnego, który nie dopuści do nadmiernego wychładzania znajdujących się poniżej pomieszczeń mieszkalnych. Minimalna grubość takiej powłoki termoizolacyjnej powinna wynosić około 20 cm. Jednak w przypadku nieużytkowanego strychu grubość takiej warstwy może być nieco większa. Pozwoli to zmniejszyć do minimum stopień przenikania ciepła przez strop.

Ocieplanie stropu poddasza nieużytkowego to konieczność, jednak dobrym rozwiązaniem będzie również odpowiednie zaizolowanie stropu piwnicy nieogrzewanej. Pozwoli to zatrzymać chłodne powietrze na dole, blokując mu dostęp do parteru i wyższych kondygnacji domu, a także zapobiegnie wychładzaniu się podłogi.

Dobrym pomysłem jest również ocieplenie stropu nad garażem, jeżeli przylega on do budynku mieszkalnego. Prawidłowo wykonana izolacja tej powierzchni zapobiegnie nadmiernemu schładzaniu się pomieszczeń, które bezpośrednio sąsiadują z garażem.

Materiał termoizolacyjny

Ocieplanie stropu można przeprowadzić z wykorzystaniem kilku najpopularniejszych obecnie materiałów cechujących się odpowiednimi parametrami termoizolacyjnymi. Najlepiej, gdy rodzaj ocieplenia zostanie uzgodniony już na samym początku inwestycji, jakim jest budowa domu. W przypadku budynku już użytkowanego można zaoszczędzić mnóstwo czasu, stosując np. pianę PURIOS, która jest aplikowana na izolowaną powierzchnię w formie płynnej. Piana poliuretanowa to m.in.:

  • wysoka odporność termiczna w szerokim zakresie temperatur
  • stuprocentowa skuteczność w eliminowaniu mostków termicznych
  • doskonała izolacja akustyczna
  • szybkość aplikacji
  • uniwersalne zastosowanie (zarówno w nowoczesnym, jak i starym budownictwie)
  • potwierdzona badaniami hipoalergiczność (bezpieczna dla zdrowia człowieka)

Warstwa izolacyjna wykonana pianą PURIOS to wyjątkowo nieprzyjazne dla owadów i innych szkodników środowisko, a bezspoinowe warstwa poliuretanu szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki, nie dopuszczając do powstawania mostków termicznych. Ocieplenie stropu pianą PURIOS to również dodatkowe wzmocnienie dla konstrukcji całego budynku.

Czy ocieplać dach na poddaszu nieużytkowym?

Bez wątpienia jest to korzystne rozwiązanie i na pewno przyniesie więcej korzyści niż szkody. Ocieplanie dachu poddasza nieużytkowego nie tylko pozwoli lepiej chronić cały budynek mieszkalny przed wychłodzeniem, zachowując jeszcze więcej ciepła wewnątrz, ale również dodatkowo pomaga lepiej wyciszyć piętro, redukując hałas generowany np. przez krople deszczu spadające na dach.

Wykonanie izolacji można bardzo szybko i sprawnie wykonać, stosując pianę poliuretanową PURIOS. Zapewnia ona nie tylko możliwość bardzo precyzyjnej aplikacji (nawet przy niewielkich rozmiarach poddasza nieużytkowego), ale również taką inwestycję można wykonać w jeden dzień roboczy.

Similar Posts