Porady

Lacobel – dla ochrony i ozdoby ściany kuchennej

Lacobel – dla ochrony i ozdoby ściany kuchennej

Typowa aranżacja kuchni, to meble na wymiar i kafelki między nimi. To nudne i powtarzalne rozwiązanie można łatwo zastąpić czymś prostym a jednocześnie niezwykle efektownym – lacobel, czyli panele ze szkła doskonale sprawdzają się jako ochrona ściany, a przy tym są wyjątkowym elementem ozdobnym.

 

Co to jest lacobel?

Określenie lacobel używa się w stosunku do szkła z gatunku float – tafle szkła float są wyjątkowo gładkie, bez wypukłości i zniekształceń. Tę zaletę lacobela wykorzystuje się głównie przy montowaniu paneli na ścianie. Oczywiście ściana wymaga starannego przygotowania, szczególnie gdy lacobel ma być zamontowany na klej (montaż na śruby czy szyny dopuszcza nierówności na ścianie). 

Rodzaje paneli szklanych

Do wyposażania wnętrz stosuje się:

– szkło bezbarwne Opti White – to szkło pozbawione związków żelaza, z ciekawym zielonkawym zabarwieniem; świetnie sprawdzi się jako osłona ładnej ściany ze starych cegieł czy pokrytej graffiti, albo fototapetą;

– szkło białe – podobnie jak bezbarwne uczyni ścianę tłem uniwersalnym;

– szkło kolorowe lakierowane lub matowe – proste rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych lub klasycznych; 

– lacobel z nadrukiem – piękne grafiki czy zdjęcia są wyjątkową ozdobą; można na indywidualne zamówienie stworzyć niepowtarzalny lacobel ze zdjęcia czy rysunku wykonanego samodzielnie.

Pomysły aranżacyjne z lacobelem

Lacobel jest ulubieńcem dekoratorów wnętrz. Nadaje się do pomieszczeń małych, bo można nim optycznie je powiększyć. Dużym przestrzeniom dodaje charakteru – skupia na sobie uwagę, szczególnie gdy jest kolorowe, lakierowane albo z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku.

Stosowanie szkła na ścianach między blatem a szafkami w kuchni to niejedyne zastosowanie lacobela. Doskonale ozdobi ścianę w łazience. Ze szkła tego typu można wykonywać drzwi do pomieszczeń albo drzwi przesuwne w garderobach czy szafach oraz drzwiczki meblowe. 

Ze względu na wysokie walory estetyczne lacobel z nadrukiem może pełnić rolę obrazów czy zastąpić tradycyjne fototapety. Zamontowany na ścianach w salonie czy sypialni stworzy niepowtarzalną, oryginalną aranżację. podkreślającą indywidualność właścicieli mieszkania.

 

Zalety i wady szkła lacobel

Lacobel kochają nie tylko projektanci – piękno, trwałość, niezmienność i łatwość utrzymania w czystości docenią użytkownicy. Wydatek na ścianę kuchenną ze szkła jest porównywalny do kosztów płytek ceramicznych, ale lacobel o dużo łatwiej się myje – jednolite tafle bez fug czyści się tak samo jak szyby okienne.

Nie jest jednak lacobel pozbawiony wad -jak niemal każde szkło lnie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. W pobliżu płyt grzewczych z gazem oraz blisko piekarników najlepiej zastosować szkło bezpieczne, czyli klejone albo szkło hartowane. Ważne jest, aby panele miały odpowiednią grubość (najlepiej 6 mm), a dla pewności można zastosować folię lub specjalną siatkę wzmacniającą taflę.

Similar Posts