Porady

Dom czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca?

Dom czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca?

Trudne pytanie, które stawia sobie wielu ludzi stojących przed możliwością zakupu pierwszego mieszkania lub możliwości budowy domu. Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze z punktu widzenia finansów i komfortu? 

Mieszkanie czy dom ceny

Kluczowe w poszukiwaniu domu lub mieszkania jest znalezienie oferty dopasowanej do środków, jakimi się dysponuje. Przyjęło się, że mieszkania są znacznie tańsze niż domy jednorodzinne, jednak w praktyce ciężko się z tym zgodzić. Zarówno koszt domu, jak i mieszkania zależy od wielu czynników: 

– Lokalizacji

– Powierzchni

– Ceny działki pod dom

– Materiałów do budowy domu

Z łatwością można znaleźć mieszkania w cenie domu. I dostępne są również domy tańsze niż mieszkania. 

Wady i zalety posiadania mieszkania

Mieszkania w bloku można nabyć za korzystną cenę lub za duże pieniądze być właścicielem apartamentu o imponującej powierzchni. Bez względu jednak na metraż danego mieszkania, takie rozwiązanie ma wiele zalet: 

– Bloki mieszkalne z reguły znajdują się w dogodnej lokalizacji, która wiąże się z oszczędnością czasu i komfortem dostępnych w okolicy ważnych ośrodków życia, jak praca, szkoła czy sklepy.

– Mieszkanie nie wymaga dużego nakładu czasu i środków.

– Renowacją i awariami w budynku zajmuje się administracja.

– Koszty utrzymania mieszkania są niższe niż domu.

Wszyscy posiadacze mieszkań zgodzą się, że jedną z dużych wad (chociaż nie zawsze) są sąsiedzi i konieczność dostosowania swojego trybu życia do zasad wspólnoty. Mieszkania często posiadają również niewielkie balkony, które ciężko zaaranżować na miejsce wypoczynku. Nigdy nie zastąpią możliwości spędzania czasu w zaciszu własnego ogrodu. 

Korzyści mieszkania w domu

Dom może stać się Twoim idealnym azylem, zwłaszcza jeśli otacza go piękna i spokojna okolica. W domu nie musisz martwić się sąsiadami i masz dużo przestrzeni tylko dla siebie. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych rodzin. Duża rodzina jest gwarancją, że w duży dom nie będzie miejscem czyjejś samotności. Niestety będąc właścicielem domu, musisz również sam zajmować się konserwacją budynku i troską o ogrzewanie. To ciągnie za sobą dodatkowe koszta, które zwykle nie są związane z mieszkaniem w bloku. Umiejscowione w odosobnionej okolicy domy tworzą konieczność dalekiego dojeżdżania do pracy i miejsc rozrywki, co może być uciążliwe. 

Decydując się na kupno domu lub mieszkania trzeba myśleć długoterminowo i rozważyć wszystkie za i przeciw, które wynikają bezpośrednio z osobistego trybu życia i możliwości. Zarówno mieszkanie w prywatnym lokum w bloku, jak i posiadanie własnego domu umożliwia wygodne i szczęśliwe życie. 

Similar Posts