Porady

Fotowoltaika – o czym pamiętać przy wyborze instalacji?

Fotowoltaika - o czym pamiętać przy wyborze?

Obecnie wielu inwestorów rozważa zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla posiadaczy domów jednorodzinnych, jak i właścicieli firm, czy rolników. Niezależnie od tego, jakie czynniki zachęcają nas do zainwestowanie w fotowoltaikę, należy dokonać właściwego wyboru instalacji. Na co zwrócić uwagę? Przychodzimy z odpowiedzią!

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Przed zakupem i montażem instalacji warto przekonać się o podstawowych zaletach urządzenia. Decyzja o zainwestowaniu w panele słoneczne wymaga przemyślenia takich kwestii jak:

  • Moc urządzenia – dobór właściwej mocy paneli jest kluczowy, jeśli zależy nam na prawidłowej i efektywnej pracy instalacji. Do jej określenia mogą posłużyć rachunki za prąd, jednak skuteczną opcją jest skorzystanie z odpowiedniego narzędzia – kalkulatora fotowoltaicznego
  • Ułożenie paneli – montując panele na dachu, nie można pominąć zachowania właściwej odległości np. między modułami a powierzchnią dachu. Ważny jest także prawidłowy kąt nachylenia paneli, który powinien mieścić się w przedziale 30-40 stopni. W innym wypadku panele będą działały mniej wydajnie, co skutkuje mniejszym zyskiem energii elektrycznej.
  • Właściwy kierunek – w miarę możliwości należy zamontować instalację fotowoltaiczną w kierunku południa. Skierowanie systemu PV w taką stronę sprawia, że jest on najlepiej wystawiony na działanie promieni słonecznych.
  • Zacienienie i wiatr – przed zamontowanie paneli PV należy określić poziom zacienienia w miejscu, w którym mają zostać ułożone. Zbyt duża ilość cienia obniża efektywną pracę systemu. Nie można również pominąć kwestii oddziaływania wiatru na całą konstrukcję. Dlatego warto zadbać o odpowiednie mocowanie paneli i ich ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. 

kalkulator fotowoltaiczny

Rodzaje paneli fotowoltaicznych 

Na rynku możemy zaopatrzyć się w jeden z dostępnych rodzajów paneli i wybrać między monokrystalicznymi a polikrystalicznymi panelami. Pierwsze z nich są czarne i mają ogniwa w kształcie kwadratów o ściętych narożnikach. Cechuje je wysoka wydajność, jednak ich cena jest wyższa od pozostałych modeli. Panele polikrystaliczne są niebiesko-granatowe i występują w prostokątnej wersji. Są tańszą i łatwiej dostępną opcją spośród innych. Istnieją również panele amorficzne, które określane są jako cienkowarstwowe. Ten rodzaj ogniw cechuje odporność na wysokie temperatury, plastyczność i elastyczność. Więcej informacji o modułach znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/

Montaż fotowoltaiki – jakich błędów lepiej unikać?

Jeśli planujemy zainwestować w solidny system paneli słonecznych, lepiej unikać popełnienia błędów, które mogą wystąpić już na etapie montażu instalacji. Co należy mieć na uwadze, aby cieszyć się w pełni zakupem fotowoltaiki. Warto nie dopuścić do zaistnienia sytuacji takich jak:

  • Wybór złego inwertera – inwerter zamienia prąd zmienny na stały, co czyni go jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych instalacji.
  • Dobór złych materiałów – poszczególne części instalacji powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, co zwiększa trwałość i żywotność instalacji.
  • Wybór najtańszej oferty – tanie, nie znaczy lepsze, a wręcz często sugerowanie się ceną urządzenia, może zadecydować o wyborze niedopasowanej instalacji. 
  • Brak ubezpieczenia instalacji – jego wykupienie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości pracy fotowoltaiki. W ten sposób unikniemy dodatkowych wydatków np. w trakcie nieoczekiwanej awarii. 
  • Błędne szacunki – ważne jest, aby odpowiednio określić niezbędne parametry instalacji, dzięki czemu dobierzemy najbardziej optymalną i opłacalną z dostępnych opcji. Większa kalkulacja pozwoli zmniejszyć ryzyko, że instalacja nie będzie działać prawidłowo. 

Similar Posts