Porady

Co to są domy z poddaszem do adaptacji?

Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Domy z poddaszem do adaptacji to budynki, które posiadają dodatkową kondygnację (ze skosami), jednakże kondygnacja ta, nie jest ostatecznie przystosowana do pełnienia funkcji użytkowej. Oznacza to, że aby zaadaptować tę przestrzeń na użytkową – mieszkalną, należy poczynić pewne prace dostosowawcze, polegające na właściwym dociepleniu połaci dachu, wykonaniu odpowiednich warstw podłogi oraz innych prac instalacyjnych i wykończeniowych, a także funkcjonalnym np. podział otwartej powierzchni na pomieszczenia za pomocą ścianek działowych. 

Domy z poddaszem do adaptacji do w dużej większości budynki dwukondygnacyjne, gdzie parter stanowi przestrzeń mieszkalną, a poddasze przestrzeń do adaptacji. Takie domy to doskonałe rozwiązanie dla rodzin rozwojowych, planujących powiększenie rodziny w późniejszym czasie, a tym samym – potrzebującym więcej przestrzeni do życia. Poddasze to dodatkowe  metry kwadratowe, które można wykorzystać na różne sposoby. W zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców, można je przeznaczyć na sypialnie, gabinety, pomieszczenia rekreacyjne, pracownie czy też pokoje dla gości.

Dom z poddaszem do adaptacji to inwestycja w przyszłość. Budując taki budynek, zapewnimy sobie możliwość powiększenia użytkowej przestrzeni na dowolnym etapie życia. Jest to także bardzo ekonomiczne przedsięwzięcie, gdyż nie musimy angażować wszystkich środków na początku budowy, kiedy potrzeby inwestycyjne są największe. Wykończenie poddasza można zostawić na później, kiedy zgromadzimy kolejną pulę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, aby już na etapie budowy przewidzieć pewne kwestie techniczne, które docelowo ułatwią nam użytkowanie poddasza. Należy przewidzieć okna dachowe, a w przypadku dachu dwupołaciowego – również okna w ścianach. Musimy wygospodarować miejsce na schody i najrozsądniej byłoby, gdybyśmy wyciągnęli piony sanitarne pod przyszłą łazienkę.

Projekt EC317a - Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski
Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Prywatność i spokój

Adaptacje poddasza na cele mieszkalne pozwoli nam na wygospodarowanie odizolowanej strefy nocnej, zapewniając tym samym prywatność i spokój. Jeśli przestrzeń będzie wystarczająco duża – możemy też przewidzieć czytelnię z biblioteką, aby na wygodnym fotelu dać się porwać ciekawej książce. W przypadku, kiedy jedno z dzieci dorośnie i założy własną rodzinę, poddasze może przejąć na siebie funkcję odrębnego mieszkania. W takim przypadku dodatkową korzyścią byłoby umiejscowienie schodów w przedsionku, czyli w miejscu nie kolidującym z użytkową funkcją parteru. W ofercie Muratora jest wiele projektów, w których właśnie tak przewidziano klatkę schodową. Bardzo często poddasze do adaptacji wykorzystywane jest na cele rekreacyjne. Miłośnicy bilarda mogą tu ustawić stół bilardowy, a zwolennicy sportu – zrealizować salę do ćwiczeń. Jeszcze inni, na poddaszu tworzą przestrzeń do zabaw dla dzieci lub wykorzystują przestrzeń na cele gospodarcze.  

Bez względu na to, jaki będzie Wasz plan wykorzystania poddasza, warto go przewidzieć podczas wyboru projektu domu. Jeśli Wasze początkowe potrzeby nie są zbyt wygórowane to nie musicie go wykończyć od razu, ale ważne, byście nie pozbawiali siebie możliwości powiększenia użytkowej przestrzeni. 

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Similar Posts