Porady

Sypialnia – inspiracje na każdą kieszeń

Sypialnia – inspiracje na każdą kieszeń

Sypialnia ukryta przed światem to miejsce kojarzące się z relaksem i wypoczynkiem. Stonowane barwy, ciepłe i miękkie tkaniny, rozproszone światło – to tylko niektóre z czynników czyniących z sypialni azyl prywatności. Oto kila rad dla każdego – właścicieli sypialni w bloku z wielkiej płyty i obszernej alkowy z tarasem otwartym na ogród w domu jednorodzinnym. Bo niezależnie od stanu majątkowego dla każdego liczy się jedno – błogi spokój.

 

Po pierwsze – kolor

Kolor ścian to dominanta aranżacyjna w każdym typie pomieszczenia. W sypialni ma szczególne znaczenie dla stworzenia odpowiedniej, przytulnej atmosfery. Wszak poczucie komfortu i bezpiecznego ciepła otulającego użytkowników to najważniejsze zadanie wystroju sypialni. Kolory zbyt krzykliwe nie sprzyjają wypoczynkowi. Barwy zimne wymagają przełamania kolorowymi, ciepłymi akcentami w postaci poduszek, narzut, dywaników, abażurów lamp.

Na ścianie sypialni świetnie zagrają delikatne beże, szlachetne szarości, ecru, rozmyte zielenie czy żółcie – kolory ziemi i natury nadają się do większości stylów. Jeśli minimalizm kolorystyczny kogoś nudzi zawsze można powiesić ciekawy obraz, kilim, zadrukowany panel z lacobela, wzorzystą tapetę 3D lub fototapetę.

 

Po drugie – podłoga

W sypialni często chodzimy na boso. Ciepło drewna naturalnego lub dobrej jakości paneli na pewno jest lepsze, niż chłodny dotyk kamienia lub ceramicznych kafli. 

Jeśli podłoga nie jest zbyt atrakcyjna zawsze można ją przykryć w części dywanikami lub w całości miękką wykładziną. Na rynku jest ogromny wybór wykładzin z surowców naturalnych oraz z tworzyw sztucznych. Jeśli nie zdecydujemy się na wykładzinę lub dywan, to warto chociaż położyć kawałek czegoś miękkiego i ciepłego tuż przy łóżku, aby poranne postawienie stóp na posadzce było przyjemne.

 

Po trzecie – światło

Ostrego światła w całej sypialni nikt raczej nie potrzebuje. Owszem, dobre światło, tuż przy łóżku przydaje się do czytania. Można doświetlać tę strefę lampami umieszczonymi na szafkach nocnych, kinkietami na ścianie lub nisko zawieszonymi lampami górnymi.

Oświetleniem górnym możemy dokonać optycznego podziału sypialni na strefy użytkowe. Nad łóżkiem żyrandol jest zbędny, ale pięknie będzie się prezentować w części sypialni z szafą – garderobą i toaletką z lustrem. W pobliżu toaletki warto zamontować dodatkowe źródło, które pozwoli na robienie makijażu.

 

Bez przeładowania

Dodatki w sypialni to temat do przemyślenia. Im więcej poduszek, zabawek, ozdóbek i bibelotów, tym więcej okazji i miejsc do osiadania kurzu. Ciężkie zasłony warto zastąpić roletami lub żaluzjami zewnętrznymi. 

Oddzielnym tematem są rośliny w sypialni. Zgodnie z rytmem fotosyntezy, która wymaga obecności światła, rośliny w nocy oddychają tlenem. Duża ilość roślin doniczkowych może rzeczywiście znacznie zubożyć pomieszczenie w tlen, ale jeden czy dwa dobrze dobrane kwiaty, posadzone w pięknych doniczkach, na pewno wpłyną na polepszenie samopoczucia użytkowników pomieszczenia oraz na jego ogólną aranżację.

Similar Posts