Porady

Kotwy chemiczne – kiedy się je wykorzystuje?

Kotwy chemiczne – kiedy się je wykorzystuje?

Kotwa chemiczna to jeden z najbardziej wytrzymałych łączników znanych budownictwu. Wykorzystywane podczas remontów starych budowli stanowią gwarancję bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Dowiedz się więcej!

 

Kotwa chemiczna co to jest?

Kotwa chemiczna to łącznik, którego można użyć na każdym typie podłoża. Z reguły sprawdza się przy elementach zniszczonych i starych, doprowadzając do wzmocnienia konstrukcji. Kotwa chemiczna to inaczej żywica, której główną zaletą jest to, że nie zwiększa swojej objętości ani w momencie zastygania, ani pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Drugim elementem kotwy chemicznej jest utwardzacz, który zamienia żywicę ze stanu ciekłego w niemal niezniszczalny łącznik, który świetnie sprawdza się przy montowanych pionowo i poziomo ciężkich elementach budowlanych. 

 

Gdzie stosuje się kotwy chemiczne?

Ze względu na swoje korzystne właściwości kotwy chemiczne znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie. Używane przy remontach starych domów, doskonale sprawdzają się również przy budowie nowych. Łączą zarówno słabe, jak i mocne elementy i można ich użyć także w trudno dostępnych miejscach. Kotwy chemiczne bardzo często używane są do wzmacniania elementów budowy lub zastępowania kotew mechanicznych, które często okazują się zbyt słabe. Kotwy chemiczne świetnie sprawdzą się zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie można dopuścić do przedostania się wody. 

 

Kotwy chemiczne zalety

Trwałe łączniki, jakimi są kotwy chemiczne, chętnie wykorzystuje się w pracach budowlanych również z innych powodów:

  • Kotwy nie wymagają precyzyjnego dopasowania kształtów i rozmiarów elementów budowlanych. 
  • Do momentu zastygnięcia kotwy możliwe jest swobodne manewrowanie materiałami, które będą przez kotwę stabilizowane. 
  • Substancja nie przepuszcza wody, jest również odporna na działanie innych tworów chemicznych, co czyni ją wyjątkowo wytrzymałą.
  • Kotwy chemiczne sprawdzą się w przypadku podłoża każdego rodzaju.

Podczas stosowania kotwy chemicznej warto pamiętać o odpowiednim dobraniu proporcji. Żywicy nie może być zbyt mało, ponieważ wtedy wytrzymałość konstrukcji nie będzie tak mocna, jak się spodziewaliśmy. Dodatkowo maksymalna wytrzymałość kotwy chemicznej ograniczona jest wytrzymałością podłoża.

Similar Posts