Dom i Ogród

Czy zmywarka może być pod płytą indukcyjną?

Czy zmywarka może być pod płytą indukcyjną?

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdej kuchni jest zmywarka, bez której trudno dziś wyobrazić sobie codzienne życie. Często jednak ograniczeniem w jej montażu są wymiary kuchni, które eliminują modele wolnostojące, na rzecz urządzeń do zabudowy. Decyzja wówczas jest prosta – trzeba zlecić wykonanie mebli na zamówienie, w których swoje miejsce znajdzie zmywarka. Problem na tym się nie kończy, ponieważ niekiedy jedyną możliwością instalacji sprzętu jest przestrzeń pod płytą indukcyjną. I tu pojawia się prawdziwe wyzwanie, ponieważ – co do zasady – nie powinno się zestawiać ze sobą tych dwóch urządzeń.

Zmywarka i płyta – dlaczego nie?

Podstawowe pytanie, jakie się rodzi, dotyczy przyczyn, które sprawiają, że nie możemy montować zmywarki pod płytą indukcyjną. Chodzi o dwie kwestie – pierwszą jest ograniczona przestrzeń pod blatem, a drugą temperatura. Zacznijmy od przestrzeni. Zmywarka ma określoną wysokość. W klasycznych rozwiązaniach podblatowych, bez trudu można ją umieścić w zabudowie meblowej. Natomiast jeśli chcemy ustawić ją pod płytą, wolna przestrzeń znacznie się zmniejsza. Indukcja to nie tylko widoczna płyta, ale także elektronika, znajdująca się bezpośrednio pod nią.

Drugim problemem jest temperatura. Płyta, do prawidłowego działania musi być właściwie wentylowana. Ciepło, jakie produkowane jest podczas gotowania, będzie oddziaływać na zmywarkę, co może niekorzystnie wpłynąć na jej kondycję. Ale działa to także w drugą stronę, czyli para wodna uchodząca podczas mycia czy suszenia naczyń, w perspektywie może uszkodzić płytę. Istotne są także zalecenia producentów, którzy często w instrukcji zabraniają takiego połączenia. W razie awarii i wizyty serwisu utracimy gwarancję, jeśli zmywarka znajduje się pod płytą.

Jakie jest rozwiązanie?

Oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest rozdzielenie sprzętu. Warto więc, mimo ograniczonej przestrzeni, zaaranżować zabudowę tak, aby płyta nie znajdowała się bezpośrednio nad zmywarką. Niezbędne będzie skorzystanie z usług stolarza, w czym pomoże pożyczka na raty. Fachowiec z pewnością znajdzie wyjście z tej sytuacji. Najlepiej projektować meble podczas generalnego remontu kuchni, gdyż z innym niż wcześniej planowane rozmieszczeniem sprzętu może się wiązać konieczność wykonania przeróbek instalacyjnych.

Rozwiązanie pośrednie

Rozwiązaniem pośrednim, które mimo wszystko nie jest zalecane, jest wybór mniejszej zmywarki i jej instalacja pod płytą indukcyjną. Należy wówczas pamiętać o wspomnianej na początku temperaturze i właściwej wentylacji płyty. Niezbędne więc będzie wykonanie otworów wentylacyjnych, czyli specjalnego kanału tuż pod płytą, zapewniającego efektywne odprowadzanie temperatury na zewnątrz.

Wyloty tak przygotowanego systemu należy zabezpieczyć, aby nie gromadził się w nich kurz. Uwagę trzeba także skupić na zmywarce, aby zminimalizować emisję pary wodnej. Nowoczesne urządzenia, w których zakupie pomocna będzie pożyczka na raty, wyposażone są w instalacje odprowadzające parę wodną bezpośrednio do odpływu kanalizacyjnego. Odpowiada za to specjalny wiatraczek. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie stosowane w wyjątkowych sytuacjach i może skutkować utratą gwarancji na sprzęt.

Similar Posts