Porady

Skuteczne sposoby na pchły w domu

Skuteczne sposoby na pchły w domu

Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z ogromną ilością zalet, ale może też przynosić niekiedy nieco zmartwień. O ile pies lub kot w domu, to nieoceniona radość dla właścicieli, tak wiąże się to też z ryzykiem pojawienia się w domu pcheł. Każdy właściciel czworonoga powinien potrafić rozpoznać, jak wyglądają te owady i jak sobie z nimi radzić.

Pchły są malutkimi owadami, które osiągają zaledwie kilka milimetrów. Charakterystyczną cechą, która pozwoli je odróżnić od innych pasożytów, jest bocznie spłaszczone ciało i wyjątkowa skoczność. Są one pasożytami zewnętrznymi i żywią się krwią, a kocie i psie pchły, bez problemu mogą przenosić się również na ludzi.

Jak rozpoznać, że pies lub kot ma pchły?

Głównym objawem, jaki powinien wzbudzić podejrzliwość właściciela, jest nadmierne drapanie się czworonoga. Pchły nie tylko podrażniają skórę i wywołują świąd, ale przenoszą też wiele chorób jak alergiczne pchle zapalenie skóry, tasiemce i różnego rodzaju zarazki. Nie należy bagatelizować tego problemu i liczyć, że sam zniknie, ponieważ może zaszkodzić zwierzęciu oraz domownikom.

Poza drapaniem, zwierzę często też gryzie i skubie, zaatakowany przez pchły obszar ciała, co może doprowadzić do powstania poważnych ran.

Przyczyn swędzenia skóry może być wiele, dlatego należy upewnić się, czy problem jest wywołany przez pasożyty, a nie alergie lub stany zapalne. W tym celu warto wykorzystać grzebień o gęstych ząbkach i dokładnie przeczesać nim sierść zwierzaka. Można użyć specjalnego grzebienia, który jest przeznaczony do wyczesywania wszy lub kupić w sklepie zoologicznym, taki który jest dedykowany konkretnie pchłom.

Jakie są przyczyny pojawiania się pcheł?

Pchły w domu zwykle są pojawiają się z zewnątrz, dlatego najbardziej narażone są na nie czworonogi, które mają częsty kontakt z innymi zwierzętami. Szczególnie duże ryzyko dotyczy kotów, które często puszczane wolno, mają kontakt nie tylko z innymi, przypadkowymi kotami, ale też ptakami, gryzoniami, czy lisami. Ryzyko niesie też kot, który przynosi do domu upolowane ptaki i myszy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one nosicielami pcheł.

Nie zawsze konieczny jest bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, ponieważ pchły mogą pozostać w konkretnym miejscu po jego obecności i przenieść się na kolejnego, zdrowego czworonoga.

Posiadanie towarzyskiego i przyjaznego psa sprawia wiele radości, ale nie zawsze kontakt z obcym, przechodzącym obok zwierzęciem, będzie dla niego bezpieczny. Warto w miarę możliwości ograniczyć kontakt swojego pupila z innymi psami, szczególnie jeśli są one zaniedbane i wyraźnie wymagające opieki.

Co zrobić, jeśli w domu pojawiły się pchły?

Pchły są stworzeniami, których dość ciężko pozbyć się z domu, dlatego w takiej sytuacji, konieczne będzie niemal dosłowne obrócenie wszystkiego do góry nogami. Niestety, żeby dokładnie oczyścić mieszkanie z pasożytów i nie narazić domowników na pogryzienia, będzie konieczne generalne sprzątanie.

Zacząć należy od dokładnego wykąpania psa lub kota. Należy użyć do tego profesjonalnych środków, które można kupić u weterynarza. Zastosowanie specjalnego szamponu i zakup obroży dla psa np. Kiltix, powinno skutecznie pozbyć się owadów z czworonoga. Następnie ważne jest pozbycie się z domu wszystkich dywanów, wycieraczek i legowisk, które powinno się bardzo dokładnie wyprać. 

Czyszczenia będą wymagać też wszystkie meble takie jak sofy, kanapy, fotele, czy tapicerowane krzesła. Można skorzystać z pomocy firm oferujących dokładne czyszczenie takich przedmiotów.

Istnieje też duże ryzyko, że pchły złożą jaja w szczelinach np. między panelami. Z tego powodu warto zainwestować w środek owadobójczy i dokładnie spryskać nim wszystkie narażone miejsca. 

Domowe metody na pozbycie się pcheł 

Dla bezpieczeństwa swojego pupila, nie należy stosować na nim domowych prób pozbycia się pcheł, ponieważ pełną skuteczność, mają jedynie weterynaryjne środki. Można za to wspomóc pozbycie się pasożytów z domu poprzez rozpylanie olejków eterycznych. Owady te nie znoszą zapachu eukaliptusa i mięty, więc zniechęci je to do bytowania w danym pomieszczeniu i składania w nim jaj. Warto użyć też olejku herbacianego, który ma intensywny zapach i odkażające właściwości, dlatego sprawdzi się do rozpylenia na firanki, koce i pościel. 

Po dokładnym oczyszczeniu domu i pozbycia się pcheł z czworonoga, ważne, żeby zabezpieczyć go przed nawrotem owadów. Obroże przeciw pchłom i kleszczom oraz specjalne środki, które można zakupić u weterynarza, będą skutecznie odstraszać pasożyty w przyszłości. 

Similar Posts