Porady

Meble z płyty laminowanej – nietrwałe i problematyczne w utrzymaniu?

Meble z płyty laminowanej - nietrwałe i problematyczne w utrzymaniu?

Meble wykonane z płyt laminowanych to rozwiązanie coraz częściej spotykane rozwiązanie zarówno w domach, jak i pomieszczeniach biurowych. Wciąż jednak można spotkać się z opiniami, że są mało trwałe i trudne w utrzymaniu. Ile w tym prawdy, a ile mitów?

Dlaczego meble z płyt laminowanych stają się coraz popularniejsze?

Płyty laminowane, zwane inaczej meblowymi, wykorzystywane są obecnie nie tylko w korpusach mebli. Laminowane fronty meblowe, a nawet blaty zyskują na popularności, ponieważ mogą mieć przeróżne kolory i faktury, a także doskonale imitować wygląd drewna. Nowoczesne płyty meblowe są wysoce odporne zarówno na zarysowania, jak i zabrudzenia czy odbarwienia. Dobrej jakości meble z laminatu są też znacznie tańsze niż meble drewniane, nie odstając od nich urokiem. Współczesna technologia wykorzystywana przy produkcji nowoczesnych laminatów pozwala na uzyskanie realistycznego wyglądu, w tym faktury litego drewna.

Czy płytę laminowaną łatwo uszkodzić?

Nowoczesne płyty trudno jest uszkodzić! To trwały materiał, który dobrze znosi codzienne użytkowanie. Oczywiście należy mieć świadomość, że tak jak w przypadku litego drewna, nie wolno kłaść na blacie z laminatu rozgrzanych garnków czy blach. Mogłoby to spowodować nie tylko nieestetyczne przebarwienia, ale też odkształcenia. Nie należy też rezygnować z używania desek do krojenia. Używanie ostrego noża bezpośrednio na blacie może spowodować powstawanie rys. O ile niewielkie, płytkie rysy nie zaszkodzą meblom, o tyle głębokie uszkodzenia mogą powodować przedostawanie się wilgoci w głąb płyty i jej odkształcanie.

Czy to prawda, że meble z płyt laminowanych nie nadają się do łazienki i kuchni?

Meble z płyt laminowanych do łazienki czy kuchni to bardzo dobry wybór! Najnowocześniejsze meble z płyt laminowanych, takie jak te dostępne w sklepie AKORD – https://sklep.akord.net.pl/, są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie brzegów płyt, które dawniej często było zaniedbywane przez producentów. Wysokiej jakości meble z płyty laminowanej do kuchni czy łazienki z powodzeniem można stosować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Czy pielęgnacja płyt laminowanych jest trudna?

Meble z płyt laminowanych wyjątkowo łatwo utrzymać w czystości i dobrym stanie. Wystarczy do tego ciepła woda, miękka ściereczka i delikatne detergenty do mycia mebli, jakie można kupić w każdym sklepie. Nie należy zeskrobywać zaschniętych plam ostrymi narzędziami. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zwilżenie zabrudzeń i odczekanie kilkunastu minut przed kolejną próbą usunięcia ich ściereczką.

Podsumowanie

Nowoczesne meble z płyty laminowanej to estetyczny i praktyczny wybór w dobrej cenie. Prawidłowo użytkowany posłuży nam przez wiele lat, zachowując swój wygląd i nie wymagając przy tym szczególnej pielęgnacji.

Similar Posts