Porady

Czym są inteligentne budynki?

Czym są inteligentne budynki?

Obecnie stawia się na automatyczne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze wygodniejsze korzystanie z najważniejszych funkcji budynków. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na postawienie inteligentnego domu. Czym jest taki budynek?

Czym jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to obiekt posiadający nowoczesne systemy i technologie, które zwiększają bezpieczeństwo i wygodę jego mieszkańców. Są to urządzenia pozwalające zdalnie zarządzać oświetleniem, energią, sprzętem gospodarstwa domowego oraz monitorować inne elementy smart home, na przykład czujniki otwarcia okien, temperatury czy zalania.

Inteligentny budynek jest więc zbiorem popularnych i powszechnie używanych urządzeń, które są połączone w jeden zintegrowany system. Pojedynczymi sprzętami można sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Wszystkie systemy inteligentnego domu można ze sobą łączyć, zapewniając szeroko pojętą kontrolę nad budynkiem. Jednostka centralna odpowiada wówczas za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Łączy się ona ze wszystkimi czujnikami oraz z siecią internetową, dzięki czemu domownicy mogą sterować inteligentnym budynkiem, będąc poza nim.

Podstawowymi elementami inteligentnego domu są:

  • urządzenia sterujące,

  • czujniki,

  • jednostka centralna.

Wszystkie innowacyjne rozwiązania zastosowane w inteligentnych budynkach powinny być zintegrowane, aby można było nimi zarządzać z jednego poziomu. Polecenia da się wydawać zdalnie, pod warunkiem że masz zasięg sieci i internetu. Możliwości komunikacji użytkownika z systemem jest wiele. Jedną z nich są specjalne inteligentne łączniki. Za ich pomocą można sterować kilkoma funkcjami. Sterowanie i kontrola nad wszystkim urządzeniami są łatwe i intuicyjne.

Oświetlenie i ogrzewanie w inteligentnym budynku

Najczęściej stosowaną instalacją inteligentnego budynku jest oświetlenie. Lampy można połączyć z czujnikami ruchu, co pozwala na wyeliminowanie konieczności gaszenia i zapalania światła w ciągach komunikacyjnych. Natomiast inteligentne łączniki schodowe umożliwiają sterowanie oświetleniem z różnych punktów. W systemach inteligentnego oświetlenia otrzymujesz komfort zintegrowania inteligentnych łączników oraz możliwość sterowania nimi z jednego urządzenia lub aplikacji.

Jeżeli w system automatyzacji włączony zostanie inteligentny termostat, to pozwoli on na zaprogramowanie harmonogramu ogrzewania. Przy współpracy z jednostką centralną możliwe jest także dostosowanie ogrzewania lub klimatyzacji na podstawie lokalizacji telefonu użytkownika, System potrafi zarządzać temperaturą inteligentnego budynku na podstawie rytmu dnia domowników.

Inteligentne przyciski

W systemie smart home wszystko powinno być zautomatyzowane, a czynności zadane wykonywane na podstawie odczytów z czujników. Jednak czasami potrzebna jest manualna kontrola wybranych elementów. Do tego służą inteligentne przyciski. Dzięki nim można jednym kliknięciem jednocześnie uruchomić rolety czy odkurzacz lub zgasić światło. Zastosowań inteligentnych przycisków jest wiele, jednak wszystkie sprowadzają się do możliwości uruchamiania sekwencji zaprogramowanych czynności na podłączonych urządzeniach.

Inteligentny dom a samochody elektryczne

Właściciele inteligentnych budynków często inwestują również w samochody elektryczne. Za pomocą systemów można zintegrować stację ładowania samochodów elektrycznych, panele słoneczne oraz domowe akumulatory energii. Aktualny stan ładowania można sprawdzić za pomocą odpowiedniej aplikacji. Duży wybór ładowarek do samochodów elektrycznych pozwala dopasować odpowiednie urządzenia do możliwości domowej instalacji elektrycznej. Postawienie na takie rozwiązanie sprawi, że nie trzeba pamiętać o ładowaniu auta w ciągu dnia – prąd będzie do niego dostarczany podczas pobytu w domu. Do ładowania można zastosować ładowarki do samochodów elektrycznych prądu przemiennego małej mocy, wolne lub przyspieszone. Dobrym rozwiązaniem są wiszące modele, które można zainstalować w łatwo dostępnym miejscu. Przy wykorzystaniu ładowarki do samochodów elektrycznych i ładowaniu go prądem stałym akumulatory są ładowane znacznie większą mocą, z pominięciem przetwornicy w aucie. Proces ten przebiega szybciej.

Similar Posts