Porady

Pustak szalunkowy: Rewolucja w technologii budowlanej

Pustak szalunkowy: Rewolucja w technologii budowlanej

Pustaki szalunkowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwalają na zbudowanie ścian fundamentowych szybko i przy niewielkich kosztach. Dzięki temu można wznieść ten kluczowy element oszczędnie, ale solidnie! Czym wyróżnia się pustak szalunkowy i dlaczego jest on tak popularny? Odpowiadamy!

Co to jest pustak szalunkowy?

Pustaki szalunkowe to bloki wykonane z betonu lub keramzytobetonu, cechujące się ściankami o grubości 3–4 cm. Czasem określane jako pustaki zasypowe lub zalewowe, z uwagi na ich puste wnętrze, które po ułożeniu wymaga zalania betonem. Służą jako szalunki tracone.

Rewolucja na budowie

Dlaczego pustak szalunkowy jest tak rewolucyjny? Dzięki zastosowaniu poziomego lub pionowego wzmocnienia pustaków szalunkowych, a następnie zatopieniu ich w betonie, procesy budowlane zachodzą ze zwiększoną szybkością i przynoszą oszczędności, w porównaniu z tradycyjnym stosowaniem deskowania.

Zalety pustaków szalunkowych

Pustaki szalunkowe, wykorzystywane w konstrukcjach nośnych, posiadają wiele zalet. Wyróżniają się wysoką odpornością na ściskanie i parcie boczne, są odporne na mróz oraz działanie wody. Dzięki procesowi wibroprasowania mieszanki betonowej, z której są formowane, ich struktura staje się jednorodna, co wpływa na znaczną nośność materiału. Ich niewielka masa jest kolejnym atutem przyspieszającym procesy budowlane. Pustaki o gładkiej powierzchni umożliwiają tworzenie ścian, które po pokryciu cienką warstwą szpachli mogą być pomalowane.

Jakie są rodzaje pustaków szalunkowych?

W całym systemie do wznoszenia ścian dostępne są 3 rodzaje pustaków szalunkowych:

  • podstawowe,
  • narożne,
  • połówkowe.

Jak postawić ścianę z pustaków szalunkowych?

Ściany fundamentowe wykonane z pustaków szalunkowych powstają bez konieczności stosowania zaprawy. Jednak, w przypadku nierówności wierzchu ław fundamentowych, pierwsza warstwa pustaków powinna być ulokowana na warstwie wyrównującej z zaprawy murarskiej na bazie cementu. Pustaki są ustawiane w taki sposób, aby zachować odpowiednie odstępy między pionowymi spoinami. Murowanie odbywa się do wysokości 1 metra, a następnie ta sekcja jest zalana betonem. Prace zostają wstrzymane na tym etapie, aby pozwolić betonowi na związanie się. Dopiero po tym etapie można kontynuować układanie kolejnych warstw. Zazwyczaj, gdy jeden odcinek muru się zwiąże, przechodzi się do budowy przeciwnych ścian. Pustak szalunkowy bardzo ułatwia ten proces.

Ściana fundamentowa solidnie wykonana, stanowi niezbędne oparcie dla całego budynku. Wybór materiału ma kluczowe znaczenie – warto rozważyć pustak szalunkowy, który gwarantuje wytrzymałość i solidność konstrukcji fundamentów. Jest używany zarówno podczas budowy domów jednorodzinnych, jak i wielkich inwestycji.

Similar Posts