Dom i Ogród

Metody docieplania poddaszy – która sprawdzi się najlepiej?

Docieplanie poddaszy to kwestia o której nie należy zapominać, choć oczywiście prace z tym związane bardzo często lądują na samym końcu listy zadań związanej z budową domu. Dzieje się zwłaszcza jeżeli poddasze nie ma charakteru użytkowego. Jeżeli jednak poddasze ma być w założeniu użytkowe prace ociepleniowe są tu prowadzone najczęściej równolegle z ocieplaniem całego budynku. Niezależnie jednak od przeznaczenia poddasza, warto zadbać o odpowiednie jego ocieplenie. Najczęściej stosowane metody docieplania poddaszy to użycie wełny mineralnej, oraz ocieplenie przy pomocy pianki PUR. Która z metod sprawdza się lepiej?

Docieplanie poddaszy – dlaczego to tak istotne?

Zadbanie o odpowiednie ocieplenie poddaszy jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze jest to oczywiście zapewnienie odpowiednich warunków termicznych wewnątrz całego budynku. Jak pokazuje doświadczenie, przez połacie dachu uchodzi z domu stosunkowo dużo ciepła. Odpowiednia izolacja pozwala zatem na zmniejszenie strat, co przekłada się również na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a finalnie – zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. W przypadku dachów wykonanych z blachy, czy blachodachówki, odpowiednio skuteczna izolacja jest konieczna również latem, kiedy to pozwala na zachowanie właściwej temperatury na poddaszu.

Zapewnienie właściwej izolacji poddaszy jest również ważne ze względu na trwałość wykonanej z drewna więźby dachowej. Współcześnie zabezpiecza się ją oczywiście w odpowiedni sposób, ale biorąc pod uwagę właściwości najczęściej używanych materiałów budowlanych, dla zapewnienia drewnu odpowiednich warunków i przedłużenia jego żywotności konieczne wydaje się użycie izolacji wysokiej jakości.

Pianka poliuretanowa i jej zalety

Coraz bardziej popularnym materiałem ociepleniowym staje się w ostatnich latach pianka PUR. W handlu występują dwa zasadnicze jej rodzaje, ale do ocieplania poddaszy powinno się używać wyłącznie pianki otwartokomórkowej. Tylko ona zapewnia odpowiedni poziom „oddychania” drewna użytego do konstrukcji więźby dachowej. Można jej używać zarówno na deskowanie, jak i bezpośrednio na membranę paroprzepuszczalną, co daje bardzo duże możliwości wykorzystania tego materiału.

Bardzo ważną zaletą pianki PUR jest również łatwość aplikacji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii. Pianka poliuretanowa może być łatwo zastosowana w nawet najbardziej skomplikowanych fragmentach dachu, zakamarkach i niewielkich szczelinach. Materiał ten rozszerzając się wypełnia bardzo dokładnie każdą, nawet najmniejszą szczelinę w konstrukcji dachu. Dzięki temu wykonana izolacja zawsze jest bardzo skuteczna i nie pozostawia żadnych mostków termicznych. Jednocześnie pianka taka jest całkowicie odporna na działanie wilgoci, a jej właściwości pozostają stałe przez długi czas.

Warto jednak pamiętać, że o ile po zastygnięciu pianka PUR jest materiałem niepylącym i całkowicie nietoksycznym, to podczas prac instalacyjnych jest nie tylko toksyczna, ale i dość niebezpieczna. Poddasze ocieplone pianką bardzo szybko po jej nałożeniu staje się całkowicie bezpieczne, ale prace montażowe powinna wykonywać zawsze wyspecjalizowana i dysponująca odpowiednimi środkami zabezpieczającymi firma.

Wełna mineralna jako materiał ociepleniowy

Jednym z najbardziej popularnych materiałów ociepleniowych stosowanych na poddaszach jest dziś wełna mineralna. Posiada ona szereg zalet, dzięki czemu właściwościami dobrze wykonana izolacja z wełny może nie różnić się znacznie od izolacji z pianki PUR, ale posiada również szereg istotnych wad. Po pierwsze, wełna dostępna jest w dość zwartych płatach, których wymiar nie może być dostosowany do wielkości ocieplanych płaszczyzn .Wełna musi być więc zawsze odpowiednio przycinana, a na miejscu łączenia powstają mostki termiczne. Oczywiście można tego uniknąć przez wprawne łączenie elementów z wełny, ale niezbędna jest do tego duża wiedza i doświadczenie. Po drugie, przy pomocy wełny trudno jest wykonać skuteczną izolację dachów złożonych i trudno dostępnych miejsc. Po trzecie, wełna pyli. Nawet po ukończeniu prac, do powietrza będą dostawać się pewne ilości potencjalnie szkodliwych substancji.

Biorąc pod uwagę zalety i wady opisanych powyżej metod, zdecydowanie należy stwierdzić, że w większości przypadków materiałem izolacyjnym, który sprawdzi się najlepiej będzie pianka poliuretanowa. Przemawia za tym przede wszystkim skuteczność wykonanych za jej pomocą ociepleń, a także możliwości zastosowania w dachach o różnorodnej konstrukcji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Similar Posts