Nie w każdym mieszkaniu istnieją odpowiednie warunki do stworzenia przestronnej jadalni. Można jednak z łatwością zaaranżować nawet najmniejszą przestrzeń tak, aby było nam w niej wygodnie. Jednym ze świetnych rozwiązań jest rozkładany stół, który pozwoli nam ugościć wiele osób, by na co dzień zachować swoją bardziej kompaktową formę. Jak wkomponować ten praktyczny mebel do naszego wnętrza? Oto kilka pomysłów na rozkładany stół do jadalni.
Im więcej, tym lepiej
Wybierając rozkładany stół, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego wielkością. Decydują o niej dodatkowe wkłady, które na co dzień leżą sprytnie ukryte tuż pod powierzchnią blatu, a które w każdej chwili można wyciągnąć, by zwiększyć powierzchnię blatu i stworzyć miejsce dla jeszcze większej liczby gości.
Od czego należy zacząć, przymierzając się do zakupu stołu? Przede wszystkim dokładnie zmierzmy przestrzeń i wydzielmy miejsce, w którym chcemy go postawić. Może to być na przykład miejsce pod ścianą, gdzie na co dzień będzie pełnił rolę biurka.
Znajdź swój styl
Warto znaleźć taki stół, który swoim stylem i kolorem wpisze się w stylistykę danego wnętrza i będzie wyglądał jak nasze meble kuchenne lub salonowe. Materiałem, który przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, jest drewno. Jego uniwersalność i duży wybór odcieni sprawi, że nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem go do każdego pomieszczenia, zwłaszcza w stylu klasycznym. Warto pobawić się trochę kolorystyką i wybrać na przykład ciemny blat i białe nogi, co świetnie będzie prezentować się w aranżacji à la lata 60. lub 70. Pamiętajmy również o odpowiedniej konserwacji.
Do bardziej nowoczesnych i odważnych wnętrz pasować może rozkładany stół ze szklanymi i metalowymi elementami, chociażby ze stali nierdzewnej. W kuchni czy jadalni w stylu skandynawskim i minimalistycznym najlepiej będą wyglądać meble o prostych kształtach i jednolitych kolorach, najlepiej białe lub szare. Z kolei w ciepłych, przytulnych pomieszczeniach stolik powinien być na przykład brązowy lub beżowy.
Usiądź wygodnie
Do każdego stołu należy dobrać odpowiednie krzesła. Powinny one pasować do niego nie tylko wysokością, ale także stylem i kolorem. Mamy w tej kwestii bogaty wybór. Klasyczne drewniane meble będą uniwersalne, jednak zwróćmy uwagę na ich odcień. W eleganckim wnętrzu znakomicie prezentować się będą ciemne barwy oraz jednokolorowe obicia z tkaniny lub ekoskóry. W nowoczesnych aranżacjach dobrze sprawdzą się jasne kolory, przede wszystkim biel. Można także wybrać ciekawe, nietypowe kształty nóg i oparć. Przemyślmy też dokładnie ilość siedzisk. Przy rozłożonym stole będziemy potrzebować ich więcej, a po jego złożeniu możemy korzystać z nich, chociażby w innych pomieszczeniach. Najlepiej zainwestować od razu w cały komplet – stół i krzesła.
Podano do stołu
W zależności od tego, czy nasz stół będzie akurat złożony, czy rozstawiony, będziemy potrzebowali do niego innych dekoracji. Sprawdźmy jakie wymiary powinna mieć bielizna stołowa w obu tych przypadkach i zaopatrzmy się w odpowiednie komplety. Zwróćmy uwagę, przy jakich okazjach najczęściej będziemy korzystać z pełni możliwości blatu. Jeśli na przykład będziemy rozkładać go tylko od czasu do czasu na ważne uroczystości, warto zainwestować w droższy, elegancki obrus, na przykład z wyszywanym motywem. Na co dzień możemy korzystać ze specjalnych podkładek pod talerze. Jeśli kształt mebla jest owalny, dobrze wyglądać będą okrągłe maty. Doskonałym rozwiązaniem, zamiast obrusu może być bieżnik. Doskonale zakryje on nierozłożony blat, a gdy rozstawimy stół, posłuży jako doskonała dekoracja na samym jego środku.